A BMI = (testtömegindex) a testtömeg (kg-ban) osztva testmagasság (méterben megadva)
Értéke a WHO javaslata szerint:
– 18,5-24,9 között normál
– 25-29,9 túlsúly
– 30 felett elhízott, fokozott kockázat
– 40 felett kórosan, súlyosan elhízott, extrém magas kockázatot jelent.
Ha kiszámoltad, mennyi a BMI-d és megtaláltad, hogy melyik kategóriába tartozol, még ne aggódj rögtön, olvass kicsit tovább.
A BMI mérés előnye, hogy validált, könnyen kivitelezhető, jó iránymutatást ad, de sajnos nem pontos.
Hátránya, hogy nem mutatja, hogy milyen az illető testösszetétele (izom-zsír arány), akár téves eredményt is adhat túl magas vagy túl alacsony embereknél, sportolóknál és bizonyos betegségekben (pl. ödéma esetében).
A haskörfogat mérés már utalhat arra, hogy nagyobb a kockázat a betegségek előfordulására, tehát akkor kezdj el aggódni, ha magasabb az érték, mint:
– nőknél 88 cm felett
– férfiaknál 102 cm felett van a mért haskörfogat.
Hogyan tudjuk pontosabban mérni, hogy mégis milyen a testösszetételünk?
Ma már elérhetőek a bioelektromos ellenállás elvén alapuló mérőeszközök, amelyek pontosabb képet adnak arról, hogy milyen a testösszetételünk (izom-zsír arány %-ban meghatározva) – BIA mérés.
Tudtad?
Ha valaki a testtömeg és testmagasság aránya alapján (BMI) a normál kategóriába esne, de a BIA mérés azt mutatja, hogy valójában alacsony izom- és magas testzsír%-kal rendelkezik az illető, akkor nagyobb az egészségügyi kockázat a különböző kardiovaszkuláris megbetegedésekre.
Ha valaki akár 30 környéki BMI-t számolt ki, de sportos, izmos alkat, rendszeresen sportol, akkor kisebb a kardiovaszkuláris rizikó. Lehet az illető a BMI alapján túlsúlyos vagy elhízott, ha magasabb izom%-kal rendelkezik, akkor nem biztos, hogy megfelelő kategóriába soroljuk (csupán a BMI alapján), ezért jó a testösszetétel-mérés.
A BIA mérés során azonban megállapítható a viscerális zsír értéke is, azaz a hasi elhízás mértékét (és ezzel arányosan az egészségügyi kockázatok mértékét) és mutatja.
Érdemes legalább 1-2 havonta mérni a testösszetételt, de ha 4-5 kilót híztunk vagy fogytunk, akkor mindenképpen.
BIA mérés és ilyen készülék már a legtöbb fitneszteremben elérhető, de a dietetikusok, orvosok és a privát fitness stúdióban dolgozó egészségügyi szakemberek, medical fitnesz szakértők is rendszeresen végeznek BIA mérést, hogy ez alapján tervezzék meg a mozgásprogramot.
Ha felmerül a gyanú, hogy a BMI-d magasabb, mint 25, netán 30 felett van, és a haskörfogatod is magasabb, mint 88 illletve 102cm, akkor érdemes egészségügyi szakemberekhez fordulni, hiszen komoly egészségügyi kockázata van a túlsúlynak, az elhízásnak.
Ha szeretnél tenni az egészségedért és szeretnél elkezdeni mozogni is, akkor célszerű keresni olyan szakembert, aki segít elindulni az utadon, figyelembe veszi a fittségi állapotod mellett az egészségügyi paramétereidet, betegségeidet is, biztonságos, hatékony és hosszú távon fenntartható mozgásprogramot tervez neked – ő a Medical fitnesz Szakértő (MES)!
Legyen érték az egészséged!