Hoztam egy példát, hátha így könnyebb megérteni:
Ha a 3 sávos úton közlekedünk, akkor megfelelő a forgalom, jól tudnak haladni az autók. Ha a 3 sávból egyet lezárnak útfelújítás miatt, akkor ugyanannyi autónak kell áthaladnia a másik két (szabad) sávban, vagyis ott megnő a forgalom, kialakul a dugó. Ha a maradék kettőből az egyik sávban lerobban valaki, akkor már csak 1 szabad sáv lesz ugyanannyi autónak, ha pedig valaki figyelmetlen lesz vagy ingerült, akkor lehet egy koccanás is, és akkor teljes az útzár, senki nem megy sehova – na valami ilyesmi lehet az, amikor a magasvérnyomásos beteg kap egy infarktust.
A magasvérnyomás betegséget (hipertónia) ezért is kell nagyon komolyan venni . Ha valami miatt érszűkület alakul ki, akkor ugyanannak a vérmennyiségnek kellene áthaladnia a szűkebb keresztmetszeten, tehát érthető a “tülekedés”.
Magasvérnyomás betegségről általában
A magasvérnyomás betegség a szív- és érrendszeri betegségek csoportjába tartozik. Ha érszűkület alakul ki, megnő a vérnyomás, akkor magasabb a rizikó bizonyos betegségekre, vagyis konkrétan a hipertóniára, de lehet egyéb más betegség is, aminek következménye lehet akár a miokardiális infarktus vagy a stroke is – vagyis ezek a betegségek nem a semmiből jönnek, mert ha valakinek magas a vérnyomása, akkor nagyobb a kockázat ezen betegségek előfordulására is.
Tudtad?
A magasvérnyomás betegség a felnőtt lakosság csaknem harmadát érinti, a 65-74 éves korosztályban ez az arány már 2/3!
A magasvérnyomás betegség kialakulását sok dolog befolyásolhatja, lehetnek öröklött tényezők is, de az életmódunkkal sokat tehetünk azért, hogy ne alakuljon ki ez a betegség, vagy ha már kialakult, akkor javítsunk az értékeken, leginkább az egészségünkön és az életminőségünkön, de minimum próbáljuk elkerülni a további szövődményeket (társbetegségeket)!
Befolyásolható-e a magasvérnyomás betegség?
Bizonyos tényezőket nem tudunk befolyásolni, ilyen a kor, nem, genetika és a rassz is. Jó hír, hogy mégis van lehetőségünk arra, hogy befolyásoljuk pozitív irányba, tehát ha nem dohányzunk, figyelünk a táplálkozásra, a sóbevitelre, a stresszkezelésre, akkor kisebb eséllyel kerülünk “dugóba”, kisebb lesz a betegségek és a major kardiovaszkuláris események előfordulása, illetve a halálozási kockázat is csökken. Tehát egy kis tudatosság és felelősségvállalás nagyban hozzájárulhat ahhoz, hogy elkerüljük ezt a betegséget.
Mérjünk rendszeresen vérnyomást (akár otthon is), járjunk szűrővizsgálatokra, és figyeljünk oda, ha a vérzsír értékek emelkedettek (koleszterin, LDL, triglicerid, csökkent HDL). Ha már diagnosztizált a hipertónia, akkor fontos, hogy tartsuk be az orvos utasításait az életmódra vonatkozóan, és amennyiben gyógyszert is felírtak, azt vegyük komolyan és szedjük be az orvosi utasítás szerint!
Hogyan tudjuk az életmóddal befolyásolni a hipertóniát?
A MES (Medical fitnesz szakértő) tud ebben és a mozgásterápiában segíteni, aki ismeri ennek a betegségnek a kórélettanát, dietoterápiáját és gyógyszeres kezelését is. Segít kialakítani egy olyan életmódot és mozgásprogramot, ami illeszkedik ehhez a betegséghez (ha van gyógyszeres kezelés, akkor azt is figyelembe veszi), rendszeresen ellenőrzi az illető vérnyomását, akár edzés előtt és közben is. Segít betartatni az orvos és a dietetikus javaslatait, és javaslatokat tesz az életmódra vonatkozóan.
Mikor tud segíteni a MES szakember?
- Ha szeretnéd megelőzni a szív- és érrendszeri betegségeket – medical fitness mozgásprogrammal (primer prevenció)
- Ha már kialakult és diagnosztizált a magasvérnyomás betegség, akkor igyekezzünk szinten tartani, vagy amennyiben lehetséges, javítani az értékeken – és az életminőségen – medical fitness mozgásprogrammal (szekunder prevenció)
- Ha már diagnosztizált a hipertónia és egyéb szövődmények, társbetegségek is megjelentek, és szeretnél életminőség javítást, támogatást az életmód és a mozgás területén – medical fitness mozgásprogrammal (tercier prevenció)
Medical Fitnesz – Mozgással az egészségedért!