A heg nem csupán esztétikai probléma. A heg hatására jelentkezhet többek közt fájdalom, szédülés, mozgásterjedelem beszűkülés, érzéskiesés, zsibbadás, ödémák, krónikus fájdalmak, pszichés zavar stb.
A heg valójában töltelékszövet, amely a sérülés következtében jön létre. Egy sérülés, műtét után sérül a szövetállomány, a szervezetünk erre reagálva elindítja a regenerációs folymatokat, ennek része a gyulladás megjelenése, felborul a nyirok- és vérkeringés, megemelkedik az adott terület hőmérséklete és színelváltozás, kipirosodás jön létre. A folyamat során a felgyülemlett folyadék többlet miatt a fájdalomérzékelő receptorok ingerlés alá kerülnek. A fájdalom miatt az adott testrész kiesik a funkcióból, mozgásból, az izom veszít erejéből, az ízület veszít a mozgástartományból. E bonyolult folyamatok során a gyógyulás már kezdeteitől fogva sajnos rossz minőségben zajlik.
Az adhezív, dehidratált szövetben romlik az immunitás. Ha sérül a kötőszövet, akkor sérül az inger felvevő képesség, ezáltal az agy nem kap megfelelő információt, így további sérülésnek van kitéve a szervezetünk. A hegesedés során megváltozik a szövetek anyagcseréje, romlik a fascia ellenállóképessége, hidratáltsága, rugalmassága és végül funkciója is.
A hegkezelés történhet kézzel és különböző eszközökkel, kiegészítő terápiákkal, mint pl. SMR technikák, flossing, köpöly vagy kinesio tape.
Fontos, hogy a hegkezelést bízzuk szakemberre! A manuális és eszközös hegkezelést egészítsük ki táplálkozás terápiával, igyunk megfelelő mennyiségű folyadékot, és tartsuk be a szakember javaslatait a megfelelő, hatékony és biztonságos gyógyulás érdekében!
A hegkezelés elengedhetetlen része a mozgásterápia!
Forrás: Perfect Movement – Pajk Melitta