A köpöly vákuumterápia, elsősorban a bőrre, ezáltal a bőr alatti kötőszövetre hat.
A köpöllyel negatív nyomást hozunk létre a köpölyben, amely így beszívja a bőrt és az azzal összenőtt bőr alatti kötőszövetet. Ez a beszívás egyfajta trakciós, tehát húzó erőhatást gyakorol – ezáltal hatunk a fasciára, hiszen a trakció a fascia egyik legfőbb ingere. Miután a kötőszövet egy hatalmas kontinuum, ha a bőr alatti kötőszövetre hatunk, közvetve hatunk minden más kötőszövetre, a mélyebben fekvőkre is. Miután minden szervünk, sőt minden egyes sejtünk fasciába csomagolt, minden egyes szövetre, szervre képesek vagyunk hatni a köpöllyel.
A köpölyözés hatására javul a szöveti anyagcsere (vérellátás, nyirokkeringés), javul az ízületi helyzetérzékelés (mivel a kötőszövet minősége, víztartalma nő), a víztartalom fokozásával és a letapadások fellazításával a szövetek közti elcsúszás javul, azaz ezáltal jelentős mértékben növelhető a mobilitás, az ízületi mozgástartomány.
Alkalmazott technikák: csúsztató köpölyözés, ültetett vagy statikus köpölyözés.
Alkalmazott eszközök: gumi/szilikon köpöly (harang-, kúp- és gomba alakú köpöly). műanyag köpöly (Nondolens polikarbonát anyagú köpöly).
A köpölyözés számos esetben kontraindikált lehet (különböző állapotok, betegségek esetében), ezért szakszerű állapotfelmérés és anamnézis felvétel után alkalmazható a köpöly terápia (amennyiben nincs kontraindikáció).
A köpölyözés elengedhetetlen része a mozgásterápia!