Csak hogy tisztázzuk a fogalmakat. A két- vagy hárombetűs rövidítések nem egy autó műszerfalán villognak, hanem sajnos az orvosi leleteken…
Ezek a betegségek gyakoribbak, mint hinnéd, akár téged is érinthet, főleg, ha a családodban valakiről tudod, hogy cukorbeteg.
Tudtad?
A cukorbetegség (diabetes mellitus) központjában a szénhidrát-anyagcsere zavar áll. Minden 5. magyar ember érintett szénhidrát-anyagcsere zavarban!
Lehet, hogy azt gondolod, most nem rólad beszélek, neked nincs semmi bajod. Még… Vajon a jelenlegi életmódod megfelelő, a táplálkozásod rendben van, eleget pihensz, alszol, kezeled a stresszt, van időd-energiád a testmozgásra? Ha bármelyikre nemmel a válaszolnál, akkor érdemes egy kicsit tovább olvasni.
Tudtad?
A szénhidrát-anyagcsere zavar szorosan összefügg sok mindennel, de ennek kapcsán probléma lehet a zsír- és fehérje-anyagcserével is.
Egy kis emelkedett éhomi cukor, egy kicsit emelkedett a koleszterin is, a HDL és az LDL is “csillagos”, ismerős?
Ha időben odafigyelsz, akkor jó eséllyel meg tudod előzni a betegségeket. Ha esetleg már érintett vagy valamely krónikus betegségekben, akkor viszont a betegség romlását, vagyis további szövődményeket tudod megelőzni. Azért ez jó hír tulajdonképpen, hogy ugyan gurulsz a lejtőn és nem tökéletes a féked, de még azért fog egy kicsit, csak jól kell vele bánni, okosan használni.
IR – Inzulinrezisztenciában a vércukor értékek még akár a normál tartományban lehetnek, azonban az inzulin szint gyakran magas (hyperinzulinémia). Az inzulin egy hormon, a hasnyálmirigy termeli. Ha túl sokáig túl sokat kell neki termelni, akkor elfárad és feladja. És már közeledünk is a cukorbetegséghez…
A cukorbetegség oka azonban már az inzulin viszonylagos vagy teljes hiánya. Megkülönböztetünk 1-es és 2-es típusú cukorbetegséget – T1DM és T2DM.
Terhességi cukorbetegség, azaz a GDM a várandósság idején kialakult (vagy felfedezett) cukorbetegség. Ez egy átmeneti, fiziológiás állapot, azonban itt is fontos figyelni a táplálkozásra és a testmozgásra (az orvosi utasításokat betartva).
Emelkedett éhomi vércukor – IFG – és csökkent glükóztolerancia – IGT – is jelezheti, hogy egyre inkább a cukorbetegség irányába sodródunk.
Bármelyik állomáson vagyunk éppen, tudnunk kell, hogy le lehet szállni a vonatról, a döntés a mi kezünkben van.
Ha odafigyelünk az életmódra, táplálkozásra, testmozgásra, alvásra, stresszkezelésre, akkor megelőzhetőek ezek a betegségek, vagy szinten tarthatóak. Ha az orvos úgy látja, hogy az életmódváltás már nem elég, akkor gyógyszert is kell majd szedni.
A gyógyszereknek a főhatásuk mellett azonban mellékhatásuk is van, ami hosszú távon okozhat majd gondot. Ezért fontos, hogy próbáljuk elkerülni azt az állapotot, ahol már muszáj gyógyszert szedni. Ha az orvos úgy rendelkezik, hogy szedni kell, akkor viszont muszáj, nincs mese. A gyógyszer az életmód-terápiát egészíti ki, vagyis önmagában nem csodaszer, és nem fogja “visszafordítani a vonatot” a másik irányba.
A testmozgás nagyon fontos. Lehet, hogy azt gondolod, nincs rá időd, nincs rá pénzed. Számos lehetőség van, hogy mozogj, csak meg kell találni. Lehet filmnézés helyett online edzeni, telefon-nyomkodás helyett a barátainkat felhívni, és közben sétálni egy jót. Apró változtatások, de hozzájárulnak az egészséghez.
Az időt meg kell tanulnunk jól beosztani, és tervezni. Mit vásárolunk, mit főzünk, felkészülünk előre a következő napra. Mint ahogy a ruháidat is kimosod, hogy holnap tudj mit felvenni, az ételről is gondoskodnod kell, meg tudod tervezni, hogyan iktass be több testmozgást, és próbálj meg időben lefeküdni. Lefekvés előtt pedig lehetőleg ne nézd a TV-t, telefont, tabletet, számítógépet, végezz nyugtató tevékenységet.
Ez sok apróság, de mind hozzájárul az egészségedhez, főleg hosszútávon.
A döntés rajtad áll, hogy merre haladsz, sodródsz mint eddig, vagy felelősséget vállalsz és a kezedbe veszed az irányítást.
A Te egészséged a Te kezedben van!