Te is érzed magadon az ülő életmód következményeit?
– gyakori derék- és hátfájás
– nyakfájdalom
– kéz zsibbadás
– séta vagy testmozgás során térd- és derékfájdalom
Van egy jó hírem!
Ha időben elkezded az életmódváltást, a megfelelő testmozgást, akkor akár javulhat is a helyzet. De ne feledd, heti 2-3 óra testmozgás mit sem ér, ha utána ismét rossz pozícióban ülsz egész nap, és nem figyelsz a testtartásodra.
Mi a megoldás?
– naponta 3-5 perc átmozgatás, munka előtt /ebédidőben / este
– amilyen gyakran van időd, igyekezz testtartás-korrekció alapú edzést, testmozgást végezni, lehetőség szerint heti 2-3 alkalommal minimum 30-40 perc
– törekedj arra, hogy a keringésed is megfelelően karban tartsd, ha lehet, sétálj, kirándulj, végezz aerob állóképességet fejlesztő edzést, és lift helyett válaszd a lépcsőt!
– a kezdetek után később, a sportolás megkezdésekor elég, ha a bemelegítésed a korrekció (10-15 perc)
– ha rendszeresen sportolsz, de a sportolás során nem tudsz figyelemmel lenni a korrekcióra, érdemes heti 1-2 alkalommal külön edzésben a korrekcióra fókuszálni, hogy elkerüld az izomdiszbalanszokból eredő sérüléseket, és fokozd a teljesítményed
– mielőtt komoly edzésbe kezdenél, ajánlott szakember segítségét kérni (legalább) az induláshoz!
Ugye ismered a mondást, mi szerint a nem megfelelő testmozgás “Többet árt, mint használ?” -nos, ez az ízületeidre is igaz!
Tudtad?
A rendszeres testmozgásnak pozitív hatásai vannak, azonban, ha nincsenek megfelelő állapotban az ízületeid, akkor a térd- és derékpanaszok tovább fokozódhatnak!
Bokasüllyedés, lúdtalp esetében gondolj arra, hogy ha nem megfelelő a ház alapja, akkor arra nehéz még egy emeletet ráhúzni! Előbb rendbe kell tenni az alapokat, és azután terhelni a szervezetedet (legyen szó futásról, vagy saját testsúlyos edzésről, illetve súlyzózásról). Nem beszélve arról, hogy a bokasüllyedés a térd valgus állását eredményezi (befelé dőlő és rotáló térd, köznyelvben X-láb), és hatással van a medencéd helyzetére, ezáltal hatással lesz a gerincedre. Ugye már te is kezded érteni, hogy miért olyan fontos, hogy stabil alapokkal kezdj el mozogni?
Az ülőmunka során bizonyos izmaid megrövidült, bizonyos izmaid pedig túlnyúlt állapotban vannak. Ez annak az esete, mikor a munkahelyeden valaki folyamatosan többet dolgozik, túlórázik, míg a többiek henyélnek. Nem lesz jó a működés, ha nincs meg a megfelelő egyensúly, nincs megfelelően eloszlatva a terhelés. Ha az egyik izom nem dolgozik megfelelően, akkor a “szomszéd izom” kisegíti, és elvégzi helyette a munka jó részét. Viszont ennek a “szomszéd izomnak” nem ez az elsődleges funkciója, így hamar túlterhelődik, fájdalmat, esetleg sérülést okozhat, és nem utolsó sorban hatással van a sportteljesítményre is.
A korrektív- és sportrehabilitációs tréner feladata ezt feltérképezni. Az edzéseket megelőzi egy komplex állapotfelmérés, ahol tartás- és mozgáselemzést végez, feljegyzi a valószínűleg alul- és túlműködő izmokat, fasciális szemlélettel igyekszik kibogozni, honnan eredhet a probléma, melyik fascialánc(ok)ban van diszfunkció, és igyekszik erre megfelelő kezelési tervet kidolgozni, hogy minél hamarabb elkezdhessék az illető céljainak megfelelő edzést. Ezért van szükség komplex állapotfelmérésre, ahol a statikus tesztek mellett funkcionális teszteket is elvégzünk, 3 dimenzióban (hiszen a sportolás, a testmozgás is 3 dimenzióban történik).